Notariusz Katowice – Rozwód a podział majątku wspólnego małżonków
Myślisz o rozwodzie ale w pierwszej kolejności chciałbyś podzielić Wasz wspólny majątek zgromadzony w trakcie trwania związku małżeńskiego, tak aby sprawa rozwodowa przebiegła szybko i sprawnie.
W takiej sytuacji nie musisz czekać do rozwodu. Możesz wcześniej zawrzeć umowę majątkową małżeńską, na mocy której powstanie w Waszym małżeństwie ustrój rozdzielności majątkowej, a to z kolei pozwoli Wam zawrzeć umowę o podział majątku wspólnego, niezależnie od toczącej się sprawy rozwodowej.
Co należy do wspólnego majątku małżonków?
Waszym majątkiem wspólnym jest wszystko to co zostało przez Was nabyte, jako małżonków, w trakcie trwania związku małżeńskiego i przy obowiązującym ustroju
wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Z chwilą zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej w Waszym małżeństwie powstanie ustrój rozdzielności majątkowej, co oznacza, że każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później; każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem; udziały małżonków są równe, chyba, że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej.
Warto jeszcze dodać, że małżonkowie mogą powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome.
To oznacza, że małżonek może się powołać względem osoby trzeciej na postanowienia zawartej umowy majątkowej tylko wtedy, gdy w chwili powstawania danej wierzytelności osoba ta wiedziała o fakcie zawarcia umowy majątkowej i jej rodzaju, i pomimo tego, zdecydowała się wejść z jednym z małżonków w stosunek zobowiązaniowy.
Umowa o podział majątku wspólnego
Skoro zdecydowaliście się na zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej, kolejnym krokiem może być zawarcie umowy o podział majątku wspólnego. Jeżeli w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość (lokalowa, gruntowa, budynkowa), prawo użytkowania wieczystego nieruchomości lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, to umowa podziału majątku wspólnego musi być zawarta w formie aktu notarialnego.
Zawierając umowę majątkową małżeńską, małżonkowie umową taką mogą objąć wszystkie składniki majątkowe, jak również mogą ograniczyć podział tylko do części majątku wspólnego; mogą dowolnie ustalić komu przypadną poszczególne przedmioty majątkowe, mogą też ustalić, czy podział następuje ze spłatami bądź dopłatami oraz jaka jest wysokość i terminy ewentualnych spłat czy dopłat. Jeżeli małżonkowie obok majątku wspólnego mieli także swoje majątki osobiste, przy podziale majątku wspólnego należy rozliczyć wydatki i nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny lub z majątku wspólnego na majątek osobisty.
Jaka jest zasada kodeksowa przy podziale majątku?
Zasadą kodeksową jest, iż każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód; małżonek może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny; nie może żądać zwrotu
wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.
Istotne jest jeszcze to, iż umową majątkową małżeńską obejmuje się wyłącznie aktywa wchodzące w skład majątku wspólnego w chwili ustania wspólności ustawowej, zatem jeżeli małżonkowie w ramach umowy o podział majątku wspólnego ustalą zasady wykonania bądź spłat zobowiązań związanych z majątkiem wspólnym, zasady te nie odniosą skutku względem wierzycieli, a wiązać będą wyłącznie strony umowy, czyli małżonków.