Najem okazjonalny
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie najmem okazjonalnym, z uwagi w szczególności na większe zabezpieczenie interesów właściciela lokalu. Najem okazjonalny wprowadzono do polskiego systemu prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 roku o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z definicją ustawową, najem ten służy do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych najemcy. Umowę najmu okazjonalnego lokalu zawiera właściciel, który jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Umowa najmu okazjonalnego może być zawarta tylko na czas oznaczony, nie dłuższy jednak niż 10 lat.
Po zawarciu umowy najmu, najemca musi przekazać właścicielowi lokalu oświadczenie, w postaci aktu notarialnego, w którym dobrowolnie poddaje się egzekucji oraz zobowiązuje się do opuszczenia i wydania lokalu w terminie wskazanym w żądaniu. Ponadto najemca musi wskazać inny lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Najemca musi także przekazać wynajmującemu oświadczenie właściciela innego lokalu mieszkalnego lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu wskazanym w oświadczeniu. Na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.
Zatem, jeżeli jesteś właścicielem lokalu i chcesz go wynająć, przygotuj umowę najmu, i po jej podpisaniu, zgłoś się z najemcą do notariusza, celem przygotowania oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się najemcy egzekucji co do obowiązku opuszczenia i opróżnienia lokalu.
Czy najem okazjonalny jest korzystniejszy?
Czy najem okazjonalny jest korzystniejszy od zwykłej umowy najmu? Ten rodzaj stosunku prawnego mocniej niż zwykła umowa najmu zabezpiecza interesy właściciela nieruchomości, w szczególności poprzez zwiększenie jego praw w zakresie szybszej egzekucji komorniczej oraz usunięcia najemcy z lokalu.