Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową
Jednoosobowa działalność gospodarcza to w Polsce nadal podstawowa forma prowadzenia działalności. Często jednak, po latach jej prowadzenia, okazuje się, że dalsze prowadzenie biznesu w takiej formie stało się mało opłacalne lub, z uwagi na rosnącą skalę biznesu, niewystarczające. Również częste zmiany podatkowe wprowadzane przez ustawodawcę (np. Nowy Ład) mogą spowodować konieczność szukania innych rozwiązań prawnych dla formy, w jakiej prowadziliśmy dotychczas swoją działalność gospodarczą.
W takim przypadku warto rozważyć możliwość przekształcenia jednoosobowej działalności np. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedną z ważnych zalet takiego przekształcenia jest wstąpienie przez powstałą spółkę w prawa i obowiązki, które wcześniej przysługiwały przedsiębiorcy.
Aby rozpocząć procedurę przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową, należy porozmawiać z notariuszem na temat kolejności działań, jakie musi podjąć przedsiębiorca, aby ostatecznie doprowadzić do powstania spółki kapitałowej.
W ramach pierwszego etapu przekształcenia konieczne jest przygotowanie, w formie aktu notarialnego, planu przekształcenia przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę kapitałową. Do dokumentu tego muszą zostać dołączone cztery załączniki, tj.:
1) projekt oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy,
2) projekt aktu założycielskiego (statutu),
3) wycena składników majątku (aktywów i pasywów) przedsiębiorcy przekształcanego,
4) sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia na dzień, wskazany w kodeksie spółek handlowych.
W ramach kolejnego etapu przekształcenia, plan przekształcenia sporządzony w formie aktu notarialnego podlega weryfikacji przez biegłego rewidenta w zakresie jego poprawności i rzetelności. Sąd rejestrowy właściwy według siedziby przedsiębiorcy przekształcanego wyznacza, na wniosek przedsiębiorcy przekształcanego, biegłego rewidenta.
Dalszymi czynnościami wymaganymi przy przekształceniu przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę kapitałową są:
1) złożenie, w formie aktu notarialnego, oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy w spółkę kapitałową,
2) powołanie członków organów spółki przekształconej,
3) zawarcie, w formie aktu notarialnego, umowy spółki albo podpisania statutu spółki przekształconej;
4) dokonanie w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego.