Oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji
„Trzy siódemki” to potoczne określenie aktu notarialnego zawierającego oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji na rzecz konkretnego wierzyciela. W praktyce wygląda to w ten sposób, że osoba (fizyczna czy prawna) udzielając np. pożyczki, kredytu albo oddając w najem lokal, często żąda od dłużnika zabezpieczenia spłaty swoich zobowiązań lub zabezpieczenia zwrotu lokalu. I jedną z popularnych form takiego zabezpieczenia, z uwagi na szybkość i uproszczony tryb postępowania, jest akt notarialny, w którym dłużnik poddaje się wobec wierzyciela egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 4), 5) lub 6) kodeksu postępowania cywilnego. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji składane w formie aktu notarialnego jest jednostronnym oświadczeniem woli dłużnika (adresowym do wierzyciela). W przypadku zaistnienia przesłanek wskazanych w akcie notarialnym, wierzyciel może skierować do sądu wniosek o nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności, który staje się tytułem wykonawczym, a następnie udać się do komornika o wszczęcie egzekucji.
Odnosząc się wprost do art. 777 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, tytułami egzekucyjnymi są między innymi:
– akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie,
– akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy w akcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności,
– akt notarialny określony powyżej, w którym niebędąca dłużnikiem osobistym osoba, której rzecz, wierzytelność lub prawo obciążone jest hipoteką lub zastawem, poddała się egzekucji z obciążonego przedmiotu w celu zaspokojenia wierzytelności pieniężnej przysługującej zabezpieczonemu wierzycielowi.
Aby skorzystać ze wskazanej wyżej formy zabezpieczenia, należy udać się do notariusza, przedstawić mu dokument wskazujący na źródło zobowiązania i ustalić z notariuszem szczegóły, które powinny zostać zawarte w akcie notarialnym, jak na przykład termin zwrotu pożyczki, termin zwrotu wynajętego lokalu, termin do którego wierzyciel może wystąpić do sądu o nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności. Następnie dłużnik składa oświadczenie w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji. Wierzyciel, aby mógł skorzystać z aktu notarialnego, stanowiącego tytuł egzekucyjny, musi być w posiadaniu oryginalnego wypisu tego aktu notarialnego.